Tekstikoko: A A A

Yhteystiedot

Kotisivut: www. nurmeksenseurakunta.fi
Sähköpostit: etunimi.sukunimi@evl.fi
Seurakunnan toimistot: Seurakuntakeskus, Ikolantie 3, kartta.
Virkatodistustilaukset: 

Virkatodistukset tilataan Kuopion aluekeskusrekisteristä:

  1. Yksityishenkilöt: Tilaa virkatodistus verkossa -asiointipalvelun kautta (Huom. Sukututkimustilaukset täältäLinkki avautuu uudessa välilehdessä )

  2. Organisaatiotilaajat: Tilaa virkatodistus verkossa -asiointipalvelun kautta

  3. Puhelimitse numerosta 010 5733 100 – soitosta ei peritä erillistä palvelumaksua

  4. Asioimalla henkilökohtaisesti keskusrekisterissä

Keskusrekisteri suosittelee asiointia joko sähköisen asiointipalvelun kautta tai puhelimitse. 

Keskusrekisteri on avoinna arkipäivisin maanantaista perjantaihin klo 9-15, käyntiosoite Museokatu 4, 70100 Kuopio. Postiosoite PL 1064, 70101 Kuopio

Taloustoimisto

talouspäällikkö  Jaana Niemelä, 050 386 4928  jaana.niemela(at)evl.fi

toimistotyöntekijä Soile Väänänen, 013 474 2400, soile.vaananen(at)evl.fi

 

Papit ja kanttorit

kirkkoherra Markus Kontiainen 050 386 4920, markus.kontiainen(at)evl.fi

kappalainen Leila Koponen, 050 5539727, leila.koponen(at)evl.fi

seurakuntapastori Antti Martikainen, 050 386 4927, antti.martikainen(at)evl.fi

seurakuntapastori Jari Turunen, 050 347 1794, jari.turunen(at)evl.fi

vs. kanttori Paula Korva, 050 550 3543, paula.korva(at)evl.fi

kanttori Sari Meriläinen, 050 402 8492, sari.h.merilainen(at)evl.fi

 

 

Diakoniatyöntekijät

Nurmeksen seurakuntakeskus, Ikolantie 3, ajanvaraus vastaanotolle ti klo 9-11

diakoniatyöntekijä Sanna Tolvanen, 050 386 4922, sanna.tolvanen(at)evl.fi

diakoniatyöntekijä Anja Tuovinen, 050 386 4921, anja.tuovinen(at)evl.fi

Valtimon seurakuntatalo, Kunnantie 6, Valtimo

ajanvaraus sopimuksen mukaan

diakoniatyöntekijä Sari Kuittinen, 050 370 1226, sari.kuittinen(at)evl.fi

Lähetyssihteeri

diakoniatyöntekijä Sanna Tolvanen, 050 386 4922, sanna.tolvanen(at)evl.fi

 

Kasvatuksen tiimi

nuorisotyönohjaaja Susanna Tolvanen, 050 386 4926, susanna.tolvanen(at)evl.fi

lapsi- ja perhetyöntekijä Maria Kunnari 045 123 8918, maria.kunnari(at)evl.fi

lastenohjaaja Pirjo Kettunen, 045 124 4611, pirjo.kettunen(at)evl.fi

 

Kiinteistöhuolto

seurakuntamestari Petri Marjoniemi, 050 331 5916, petri.marjoniemi(at)evl.fi

erityisammattihenkilö Marko Ruutinen, 050-3061138, marko.ruutinen(at)evl.fi

Kiinteistötyöntekijä/suntio Valtimo, Rauni Klemetti, 050 3701229, rauni.klemetti(at)evl.fi

 

Hautausmaat

seurakuntapuutarhuri Ahti Kortelainen, 0500 451600, ahti.kortelainen(at)evl.fi

 

Toimitilat

 

Nurmeksen kirkko, Kirkkokatu 17

kartta

Rukoushuone, Kirkkokatu 11

kartta

Seurakuntakoti, Kehäkatu 72

kartta

Nurmeksen siunauskappeli, Pitkänmäentie 1, Nurmes

kartta

Seurakuntakeskus, Ikolantie 3

kartta

 

Valtimon kirkko, Kunnantie 6

kartta

Valtimon siunauskappeli, Keskuskatu 8- 12

kartta

Valtimon seurakuntatalo, Kunnantie 6

kartta

 

 

Luottamushenkilöt

Kirkkovaltuusto 2023-2026

Kirkkoneuvosto 2023 - 2024

Johtokunnat 2020-2022